Noii judecători ai Curții Constituționale au depus jurământul în Parlament

  • 17 August 2025 12:12
Noii judecători ai Curții Constituționale au depus jurământul în Parlament

Sursa foto: multimedia.parlament

Noii judecători ai Curții Constituționale au depus astăzi jurământul în cadrul unei sesiuni speciale a Parlamentului. Este vorba despre Liuba Șova, Nicolae Roșca, Domnica Manole, Sergiu Litvinenco și Ion Malanciuc, desemnați de Parlament, Guvern și Consiliul Superior al Magistraturii.

Ceremonia s-a desfășurat în prezența deputaților, a Președintelui Republicii Moldova, Maia Sandu și a reprezentanților Consiliului Superior al Magistraturii. În timp ce majoritatea parlamentară a aplaudat, opoziția a scandat „Rușine”, contestând procedura.

Potrivit legislației, judecătorii Curții Constituționale își încep mandatul odată cu depunerea jurământului, dar nu mai târziu de o săptămână de la expirarea mandatului predecesorilor. Mandatele celor cinci judecători constituționali au expirat pe 16 august 2025.

Deși Parlamentul de legislatura a XI-a și-a încheiat mandatul la 11 iulie, acesta își exercită în continuare atribuțiile până la întrunirea legală a noului Legislativ.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Știri* Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
27,74
Cer senin
Umiditate:52 %
Vint:0,89 m/s
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Thu
26
Fri
22
Arhivă Radio Chișinău