Noii angajați ai MAI au depus jurământul la Academia „Ștefan cel Mare” (FOTO)

  • 29 Noiembrie 2025 15:55
Noii angajați ai MAI au depus jurământul la Academia „Ștefan cel Mare” (FOTO)

Noii angajați ai Ministerului Afacerilor Interne – 52 de ofițeri și 202 subofițeri – au depus jurământul la o ceremonie solemnă desfășurată la Academia „Ștefan cel Mare” a MAI, în prezența ministrei afacerilor interne, Daniella Misail-Nichitin, transmite IPN.

Aceștia și-au luat angajamentul de a servi Republica Moldova cu responsabilitate și devotament, pregătiți să protejeze cetățenii, să mențină ordinea publică și să acționeze în conformitate cu legea și valorile statului.

Ceremonia a reunit, pe lângă noii angajați, reprezentanți ai subdiviziunilor ministerului, cadre didactice, precum și familiile și apropiații acestora.



„Pe parcursul carierei profesionale, curajul, integritatea și profesionalismul vostru vor face diferența în comunitate. Fiecare gest de sprijin, fiecare intervenție corectă și decizie asumată contribuie la siguranța și încrederea cetățenilor”, a declarat la ceremonie ministra Daniella Misail-Nichitin.

Oficiala a adăugat că valorile promovate de noii angajați – respectul pentru lege, solidaritatea și protejarea demnității fiecărei persoane – sunt valori împărtășite la nivel european și că, prin munca lor de zi cu zi, aceștia contribuie la construirea unei țări moderne, sigure și orientate european.

Sursa foto: MAI

 Noii angajați au parcurs programe moderne de formare inițială, care combină instruirea teoretică cu aplicațiile practice necesare domeniului.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
18,85
Cer fragmentat
Umiditate:79 %
Vint:1,66 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău