Negocierile israeliano-palestiniene au fost relansate la Ierusalim

  • 12 Iulie 2017 08:09
Negocierile israeliano-palestiniene au fost relansate la Ierusalim

Oficiali palestinieni și americani s-au întâlnit marți seara la Ierusalim pentru discuții vizând relansarea procesului de pace care stagnează din aprilie 2014, potrivit unui comunicat oficial palestinian, citat de Agerpres.

În comunicatul Organizației pentru Eliberarea Palestinei se afirmă că, în cadrul reuniunii, au fost abordate posibilitățile de relansare a procesului de pace, în scopul de a se ajunge la un tratat de pace permanent.

Negocierile israeliano-palestiniene s-au oprit în aprilie 2014. Ele au avut loc sub egida SUA și au durat nouă luni, fără să se ajungă la vreun progres, din cauza divergențelor referitoare la colonizarea israeliană din teritoriile palestiniene.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Piese pe alese * Știri
Meteo Chișinău
34,18
Cer senin
Umiditate:40 %
Vint:3,87 m/s
Mon
28
Tue
29
Wed
26
Thu
24
Fri
20
Arhivă Radio Chișinău