Naționala Republicii Moldova pierde amicalul cu Suedia. Urmează deplasarea din Polonia, pentru jocul din preliminariile EURO 2024

• 13 Octombrie 2023 08:10

Naționala Republicii Moldova a cedat ieri într-un meci amical jucat în compania reprezentativei Suediei, scor 1-3. Partida s-a disputat pe stadionul Friends Arena din Solna.

Golul Republicii Moldova a fost marcat de Ion Nicolaescu, care a ajuns la cota 13 goluri pentru Națională, fiind golgheterul din toate timpurile al reprezentativei noastre.

Reușitele gazdelor au apraținut lui esper Karlsson (minutele 9 și 74) și Gustav Lagerbielke (minutul 18).

Meciul cu Suedia a fost al 278-lea pentru Naționala Moldovei. Reprezentativa noastră a înregistrat 54 de victorii, 64 egaluri și 160 de înfrângeri, golaveraj: 220-468.

După amicalul din Suedia, tricolorii vor face deplasarea la Varșovia, unde pe 15 octombrie vor juca încă un meci din preliminariile Campionatului European 2024, contra selecționatei Poloniei. Partida va avea loc pe stadionul Narodowy (Național) din Varșovia (capacitate: 60.000 de locuri), cu începere de la ora 21:45