Naționala Moldovei a pierdut meciul cu Scoția

• 13 Noiembrie 2021 10:48

Selecționata de fotbal a Moldovei a fost învinsă cu 0-2 de Scoția, în cadrul preliminariilor Campionatului Mondial din 2022. Golurile au fost marcate de Nathan Patterson (minutul 38) și Che Adams (65), transmite IPN.

În minutul 83, Vadim Rață a ratat o lovitură de la 11 metri. Tricolorii nu mai au șanse să evite ultimul loc în grupa F, având un singur punct la activ.

„Mi-a plăcut prima repriză, când am avut două ocazii bune prin Artur Ioniță. În repriza secundă am ratat și un penalty. Să nu uităm că am întâlnit un adversar tare”, a declarat selecționerul Moldovei, Roberto Bordin.

Italianul Roberto Bordin a folosit următorii jucători: Namașco, Bolohan (Rozgoniuc 62), Jardan, Posmac, Marandici (Iosipoi 71), Revenco, Ioniță (c), Gînsari (Cojocaru 61), Rață, Dros (Bogaciuc 61), Nicolaescu (Puntus 71).

Moldova va juca ultimul meci din grupă pe 15 noiembrie, în deplasare, cu Austria, fără Rață și Marandici, care sunt suspendați.