Naționala de tineret a Moldovei a fost spulberată de Germania

• 10 Octombrie 2020 10:52

Selecționata de tineret a Moldovei a cedat cu 0-5 în fața Germaniei, în preliminariile pentru Campionatului European din 2021. Nemții au marcat de trei ori în prima repriză, transmite IPN.

Atacantul lui Anderlecht, Lukas Nmecha a înscris primele două goluri, în minutele 19 și 25-penalty. Salih Ozcan a stabilit scorul pauzei în minutul 42. Nou-intrații Jonathan Burkardt și Dominik Kother au marcat și ei, iar Germania s-a impus cu 5-0.

Selecționerul Alexandru Guzun a folosit următorii jucători: Straistari, Chiperi, Gaiu (Borș 90+2), Furtună, Dros, Belousov (Iosipoi 26), Gulceac (Mamaliga 66), Stînă (Chelari 90+2), Revenco, Țurcan, Cojocaru (Cleșcenco 46).

„Băieții trebuie susținuți pentru că urmează meciul de marți cu Belgia. Nu am ce să le reproșez”, a declarat antrenorul naționalei Moldovei, Alexandru Guzun.

Moldova va întâlni Belgia, pe 13 octombrie, la Tiraspol, de la ora 17:00.