Naționala de fotbal a pierdut amicalul cu Turcia

• 04 Iunie 2021 10:21

Naționala de fotbal a Moldovei a fost învinsă de Turcia cu 0-2, într-un meci amical disputat în orașul german Paderborn, transmite IPN.

Turcii au controlat prima repriză, dar puteau încasa gol după ocaziile bune ale lui Vitalie Damașcan și Sergiu Platica. După pauză, Burak Yilmaz și Cengiz Under au înscris cele două goluri în poarta lui Dumitru Celeadnic. Selecționerul Roberto Bordin a folosit următorii jucători: Celeadnic, Arhirii, Potîrniche, Posmac, Anton (Dros 56), V.Damașcan (Nicolaescu 67), Spătaru (Cleșcenco 87), Jardan, A.Antoniuc (Costrov 67), S.Platica, Rață.

Pentru Turcia urmează meciul de deschidere de la Campionatul European cu Italia, programat pe 11 iunie la Roma, iar pentru naționala Moldovei este programat amicalul de duminică cu Azerbaidjan de la Chișinău.