Natalia Cerches câștigă proba feminină a maratonului din orașul austriac Linz

• 23 Aprilie 2013 09:07

Atleta moldoveancă Natalia Cerches a câștigat proba feminină a maratonului din orașul austriac Linz. Sportiva a stabilit un nou record personal, la competiția din Austria.

Cerches a parcurs distanța de 42 de kilometri și 195 de metri în 2 ore 33 min și 53 secunde. La concursul austriac au participat aproximativ 16 mii de sportivi din 93 de țări. Maratonul din Austria a fost prima etapă de pregatire pentru Campionatul Mondial, care va avea loc în luna august la Moscova.

Natalia Cerches a participat la Jocurile Olimpice de la Londra, unde s-a clasat pe locul 65. Cerches mai are în palmares și medalia de aur la Universiada din 2003, unde a concurat la proba de 10 mii de metri. Atleta este și multiplă campioană națională.