Ministrul moldovean de Externe a reiterat, la OSCE, cererea de retragere a trupelor ruse din Transnistria

  • 07 Decembrie 2017 14:34
Ministrul moldovean de Externe a reiterat, la OSCE, cererea de retragere a trupelor ruse din Transnistria

Ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Andrei Galbur, a reiterat cererea de retragere a trupelor ruse în discursul său la cea de-a 24-a reuniune a Consiliului Ministerial al OSCE de la Viena.

Viceprim-ministrul a declarat că Republica Moldova rămâne profund preocupată de prezența ilegală continuă a trupelor militare străine pe teritoriul său. De asemenea, a fost reiterată solicitarea de a iniția discuții pertinente în vederea transformării actualei operațiuni de menținere a păcii într-o misiune civilă sub mandat internațional, se arată într-un comunicat al Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene.

Andrei Galbur a reconfirmat importanța procesului de negocieri în formatul „5+2” și a subliniat determinarea autorităților de la Chișinău de a acorda un statut special regiunii transnistrene, cu respectarea suveranității și integrității teritoriale a Republicii Moldova în cadrul frontierelor sale recunoscute la nivel internațional.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
26,65
Cer acoperit de nori
Umiditate:60 %
Vint:1,8 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
23
Sun
24
Arhivă Radio Chișinău