Ministrul Energiei participă la Dialogul de la Berlin privind tranziția energetică 2024

  • 19 Martie 2024 12:53
Ministrul Energiei participă la Dialogul de la Berlin privind tranziția energetică 2024

Între 19 și 20 martie, delegația Republicii Moldova, condusă de ministrul Energiei, Victor Parlicov, participă la a zecea ediție a Dialogului de la Berlin privind tranziția energetică 2024.

Potrivit Ministerului Energiei, tema principală a evenimentului din acest an este concentrată pe implementarea unor măsuri concrete și cooperarea pentru a accelera extinderea energiei regenerabile și a realiza întregul potențial al tranziției energetice globale, pentru o creștere durabilă, o transformare echitabilă din punct de vedere social, crearea de locuri de muncă și asigurarea securității energetice.

Tranziția energetică globală este esențială pentru a atinge obiectivul de 1,5°C și pentru a asigura un viitor durabil. La COP28, comunitatea globală s-a angajat să accelereze această tranziție, triplând capacitatea de energie regenerabilă și îmbunătățind eficiența energetică. Este important ca toate țările să contribuie la aceste eforturi pentru a asigura o prosperitate globală în creștere.

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
23,29
Cer fragmentat
Umiditate:67 %
Vint:2,32 m/s
Wed
23
Thu
24
Fri
23
Sat
23
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău