Ministrul de externe al României, Bogdan Aurescu, în vizită oficială în SUA

  • 19 Octombrie 2020 12:49
Ministrul de externe al României, Bogdan Aurescu, în vizită oficială în SUA

Ministrul de externe al României, Bogdan Aurescu, are astăzi la Washington consultări politice cu secretarul american de stat Mike Pompeo cu ocazia vizitei pe care șeful diplomației române o face în Statele Unite, la invitația omologului său american.

Pe agendă cooperarea bilaterală în domeniul politic, militar, energetic și economic, inclusiv proiectele strategice de interconectare promovate de România în cadrul Inițiativei celor trei mări. Ministrul Bogdan Aurescu va insista pentru includerea României în programul Visa waver.

Organizată în contextul celebrării a 140 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice între România și Statele Unite, vizita ministrului de externe fusese programată inițial pentru începutul lunii aprilie, dar a fost amânată din cauza pandemie de COVID-19. 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
26,01
Nori împrăștiați
Umiditate:51 %
Vint:3,98 m/s
Fri
24
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
26
Arhivă Radio Chișinău