Ministru | Un moratoriu în sectorul construcțiilor va afecta economia

  • 28 Iunie 2019 10:34
Ministru | Un moratoriu în sectorul construcțiilor va afecta economia

Ministrul economiei și infrastructurii, Vadim Brînzan, se pronunță împotriva introducerii unui moratoriu în sectorul construcțiilor, propunere făcută în spațiul public după prăbușirea blocului de la Otaci.

Potrivit ministrului, construcțiile au avut un impact semnificativ la creșterea PIB-ului în primele patru luni ale anului curent. „Moratoriul va distruge acest lucru”, a spus ministrul, joi, într-o conferință de presă, transmite IPN.

Vadim Brînzan se pronunță pentru sancționarea celor care încalcă legea și admit neconformități în construcții. „Noi trebuie să fim clari și consecvenți. Noi de aici încoace nu vom mai permite încălcarea legislației, nu vom mai permite ca constructorii să-și facă de cap și să încalce legislația și va trebui să venim cu penalități”, a declarat ministrul.

Ministrul a mai spus că vor fi inițiate controale pentru a identifica blocurile construite cu încălcări.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Un pământ și două ceruri cu Ana Bantoș
Meteo Chișinău
26,78
Cer senin
Umiditate:38 %
Vint:2,92 m/s
Mon
20
Tue
22
Wed
23
Thu
23
Fri
24
Arhivă Radio Chișinău