Ministerul Sănătății și CNAM au semnat Convenția colectivă pentru anii 2026–2030

  • 13 Decembrie 2025 18:00
Ministerul Sănătății și CNAM au semnat Convenția colectivă pentru anii 2026–2030

Ieri, 12 decembrie, reprezentanții Ministerului Sănătății, Companiei Naționale de Asigurări în Medicină și ai Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova au semnat Convenția colectivă la nivel de ramură pentru anii 2026-2030, al cărei scop principal este apărarea drepturilor și garanțiilor angajaților din domeniul sănătății.

Convenția stabilește principiile generale privind: relațiile dintre salariați și angajatori; mecanismele generale de remunerare și compensare; garanțiile și înlesnirile pentru personalul medical și nonmedical; responsabilitățile părților în cadrul dialogului social; normele privind securitatea și sănătatea în muncă și organizarea timpului de lucru și regulile aplicate în instituțiile medicale, se arată în comunicatul Ministerului Sănătății.

Convenția colectivă 2026-2030 este un instrument important pentru creșterea stabilității resurselor umane, motivarea personalului și îmbunătățirea continuității și calității serviciilor medicale oferite populației.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
18,29
Nori împrăștiați
Umiditate:76 %
Vint:1,82 m/s
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Arhivă Radio Chișinău