Ministerul Agriculturii a achitat 500 de milioane de lei datorii către fermieri

  • 13 Octombrie 2016 02:29
Ministerul Agriculturii a achitat 500 de milioane de lei datorii către fermieri

În 2016, Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare și Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură a achitat datorii față de producătorii agricoli pentru anii 2014-2015 în sumă de aproximativ 500 milioane de lei, după cum urmează.

  -  dosare de subvenționare depuse până la 31 octombrie 2014, autorizate și neachitate;  
  -  dosare de solicitare a sprijinului financiar depuse, conform prevederilor Regulamentului privind modul de acordare a sprijinului financiar producătorilor de fructe din 2014;
   - dosare de subvenționare depuse până la 31 octombrie 2015, autorizate și neachitate;
   - contribuția statului în Fondul Viei și a Vinului;
   - dosare de subvenționare depuse până la 31 octombrie 2015 și neautorizate, ca urmare a epuizării mijloacelor Fondului de subvenționare a producătorilor agricoli pentru anul 2015.

Totodată, aproximativ 4,5 milioane de lei au mai rămas să fie achitate pentru anul 2015, dosarele respective momentan sunt în procesare.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Radiojurnalul de prânz București
Meteo Chișinău
29,33
Câțiva nori
Umiditate:46 %
Vint:3,4 m/s
Wed
23
Thu
24
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău