Militarii plecați în misiune în Kosovo s-au întors în Republica Moldova

  • 10 Septembrie 2014 10:54
Militarii plecați în misiune în Kosovo s-au întors în Republica Moldova

Primul contingent de militari ai Armatei Naționale, care a participat la misiune KFOR din Kosovo, s-a reîntors în țară.

O ceremonie dedicată acestui prilej va fi organizată astăzi de ministerul Apărării, la sediul instituției. Având în componență 41 de militari, primul contingent moldovean, specializatpe misiuni de securitate și pază a obiectivelor militare și de patrulare, a plecat în Kosovo în luna martie.

La sfârșitul săptămânii trecute, în aceeași regiune a plecat un al doilea contingent de militari moldoveni. Amintim că decizia de detașare a militarilor Armatei Naționale în misiunea KFOR sub egida NATO a fost aprobată de Parlamentul Republicii Moldova, la 1 noiembrie 2013.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
34,39
Cer senin
Umiditate:39 %
Vint:4,35 m/s
Mon
28
Tue
28
Wed
26
Thu
25
Fri
19
Arhivă Radio Chișinău