Meteorologii au emis Cod galben de secetă hidrologică

  • 18 August 2017 10:28
Meteorologii au emis Cod galben de secetă hidrologică

Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis Cod galben de secetă hidrologică. Avertizarea a intrat în vigoare din astăzi și va fi valabilă până la sfârșitul lunii august.

Hidrologii notează că în legătură cu lipsa precipitațiilor și temperaturilor înalte ale aerului, în râurile și lacurile din țara se atestă secetă hidrologică. Populația și agenții economici sunt îndemnați să consume rațional resursele de apă. 

Totodată, pe teritoriul Republicii Moldova este în vigoare și codul galben de vreme caniculară, iar temperatura maximă a aerului va atinge în această perioadă valori de 33-35°C.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
29,67
Câțiva nori
Umiditate:49 %
Vint:3,36 m/s
Wed
23
Thu
24
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău