Meteorologii au emis Cod galben de îngheț, valabil în nordul R. Moldova

  • 21 Aprilie 08:00
Meteorologii au emis Cod galben de îngheț, valabil în nordul R. Moldova

Meteorologii au emis Cod galben de îngheț pentru marți, 21 aprilie curent. Avertizarea este valabilă în zona de nord a țării.

 

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, în această perioadă, în orele nocturne și ale dimineții, se prevăd înghețuri cu intensitatea de -3…-1°C.

În aceste condiții, specialiștii recomandă populației, în special agricultorilor, să ia măsuri de protecție a culturilor și plantelor sensibile pentru a preveni eventuale pagube.

Printre metodele sugerate se numără utilizarea fumigației pentru a menține o temperatură mai ridicată la nivelul solului, irigarea prin aspersiune sau acoperirea plantelor sensibile cu pelicule de protecție sau materiale textile speciale (agril).

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
18,85
Nori împrăștiați
Umiditate:74 %
Vint:1,7 m/s
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Arhivă Radio Chișinău