Mesajul transmis de secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, la 34 de ani de Independență. „Prețuim parteneriatul puternic cu Republica Moldova”

  • 27 August 2025 10:35
Mesajul transmis de secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, la 34 de ani de Independență. „Prețuim parteneriatul puternic cu Republica Moldova”

Secretarul de Stat al SUA, Marco Rubio, a transmis un mesaj de felicitare adresat poporului Republicii Moldova la 34 de ani de Independență. În mesajul său, oficialul american reafirmă angajamentul ferm al SUA față de suveranitatea, democrația și viitorul european al R. Moldova.

„Din partea Statelor Unite ale Americii, transmit felicitări cetățenilor Republicii Moldova cu ocazia celei de-a 34-a aniversări a Zilei Independenței. De la dobândirea suveranității Republicii Moldova, țările noastre au fost solidare în sprijinul libertății, democrației și unui viitor sigur și prosper. Statele Unite ale Americii prețuiesc parteneriatul puternic cu Republica Moldova. Rămânem dedicați colaborării pentru a încuraja dialogul deschis, a promova creșterea economică și a susține suveranitatea națională.

Statele Unite și Republica Moldova împărtășesc un angajament clar pentru edificarea unui viitor mai sigur, mai puternic și mai prosper. În această deosebită zi, onorăm reziliența și determinarea poporului Republicii Moldova și sperăm la aprofundarea parteneriatului nostru în anii ce urmează”, a transmis secretarul de stat al SUA, Marco Rubio. 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Probleme la zi
Meteo Chișinău
29,17
Câțiva nori
Umiditate:50 %
Vint:4,1 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Arhivă Radio Chișinău