Mesajul transmis de premierul României Ludovic Orban cu ocazia Zilei Naționale
-
01 Decembrie 2019 10:40
Premierul României Ludovic Orban a transmis un mesaj de felicitare tuturor românilor, cu ocazia Zilei Naționale a Românie.
"La o distanță în timp de 101 ani de la Marea Unire, sărbătorim astăzi Ziua Națională cu sentimentul adevăratei noastre eliberări și cel al împlinirii unui nou vis al românilor" - scrie în mesajul transmis de premierul Ludovic Orban. Avem acum șansa reală să schimbăm lucrurile în bine, să trăim într-o țară democratică, în care instituțiile statului să servească cetățeanul, iar legea să fie aplicată pentru toți, în mod egal. Este momentul să consolidăm cu adevărat România europeană - se mai arată în mesajul prim-ministrului - o țară care să garanteze cetățenilor săi drepturile și libertățile fundamentale și în care să se regăsească toți românii, indiferent de locul unde au ales să trăiască.”

