Mecanismele de cooperare dintre societatea civilă de pe cele două maluri ale Prutului
-
16 Decembrie 2013 17:49
O dezbatere privind mecanismele de cooperare dintre societatea civilă de pe cele două maluri ale Prutului a avut loc, luni, 16 decembrie, la București la care au participat ONG-uri din Republica Moldova și România.
Au fost discutate inițiative precum Forumul Societății Civile România – Republica Moldova și crearea în cadrul acestuia a Fondului de Mobilitate pentru transferul de expertiză și cunoștințe între reprezentanți ai societății civile din cele două țări.
La masa rotundă a participat și secretarul de stat Radu Podgorean, care a menționat, într-o declarație pentru Radio Chișinău, că organizațiile non-guvernamentale au un rol important în parcursul european al Republicii Moldova.
Din 2007 și până în prezent, România a acordat sprijin financiar organizațiilor non-guvernamentale din Republica Moldova, inclusiv din stânga Nistrului, în valoare totală de peste 600 de mii de euro, a mai declarat Radu Podgorean.
Masa rotundă face parte din proiectul Forumului Societății Civile România – Republica Moldova finanțat de Ministerul roman al Afacerilor Externe.

