Marius Lazurca, în vizită la Viișoara

  • 22 Aprilie 2014 17:50
Marius Lazurca, în vizită la Viișoara

Marius Lazurca, ambasadorul României la Chișinău, a vizitat marți, 22 aprilie 2014, a treia zi de Paști, comuna Viișoara din raionul Glodeni, dând curs unei invitații anterioare.

 

La primărie, ambasadorul României s-a întâlnit cu Iurie Gorodenco, primarul comunei, funcționari ai primăriei precum și cu gospodari din Viișoara. Cu această ocazie, Marius Lazurca le-a prezentat gazdelor beneficiile colaborării dintre administrațiile locale din România și Republica Moldova precum și instrumentele financiare destinate proiectelor transfrontaliere. Cu acest prilej, diplomatul roman a adus pentru elevii din localitate 20 de ghiozdane echipate complet cu rechizitele necesare precum și cărți de copii, albume, dicționare și CD.uri cu povești românești.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
18,29
Cer fragmentat
Umiditate:76 %
Vint:2,26 m/s
Fri
24
Sat
23
Sun
26
Mon
29
Tue
29
Arhivă Radio Chișinău