Marea Britanie a făcut apel la reținere după ce Turcia a lansat operațiunea militară în Siria

  • 10 Octombrie 2019 16:50
 Marea Britanie a făcut apel la reținere după ce Turcia a lansat operațiunea militară în Siria

Marea Britanie a făcut apel la reținere joi, după ce Turcia a lansat o operațiune militară în nord-estul Siriei.

Londra a avertizat că incursiunea militară a forțelor turce poate genera suferințe umanitare și poate submina lupta împotriva grupării jihadiste Stat Islamic (ISIS).

Ministrul britanic de externe, Dominic Raab, a declarat că a vorbit cu oficialii turci pentru "a exprima dezamăgirea Marii Britanii, îngrijorarea față de ofensiva militară în nord-estul Siriei și pentru a face apel la reținere".

"Intervenția militară riscă să ducă la suferință umanitară și subminează concentrarea pe combaterea ISIS", a adăugat Dominic Raab. Turcia a respins agresiv criticile internaționale privind ofensiva sa militară în Siria care, potrivit îngrijorărilor exprimate de puterile mondiale, ar putea destabiliza și mai mult regiunea.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Radiojurnal București
Meteo Chișinău
22,74
Cer fragmentat
Umiditate:81 %
Vint:0,45 m/s
Sat
20
Sun
19
Mon
20
Tue
22
Wed
22
Arhivă Radio Chișinău