Maia Sandu efectuează astăzi o vizită în Republica Cehă. Va avea întrevederi cu mai mulți oficiali

  • 21 Mai 10:30
Maia Sandu efectuează astăzi o vizită în Republica Cehă. Va avea întrevederi cu mai mulți oficiali

Președinta Maia Sandu efectuează astăzi o vizită în Republica Cehă. Oficialul va participa la Forumul Globsec de la Praga - una dintre cele mai importante platforme internaționale dedicate securității și politicii externe.

Vizita este efectuată la invitația președintelui ceh, Petr Pavel.

În marja evenimentului, șefa statului va susține o intervenție despre experiența Republicii Moldova în a proteja democrația și a rezista ingerințelor străine. De asemenea, aceasta va avea întrevederi cu mai mulți oficiali.

Președinta Maia Sandu efectuează în această săptămână vizite la Parlamentul European și în Țările de Jos, care promovează interesele cetățenilor, parteneriatele pentru securitatea și dezvoltarea Republicii Moldova și aderarea țării noastre la Uniunea Europeană.

Citește și: Maia Sandu începe un turneu european dedicat integrării Republicii Moldova în UE. Șefa statului va fi decorată cu Ordinul European de Merit

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
26,35
Cer fragmentat
Umiditate:35 %
Vint:5,56 m/s
Tue
23
Wed
22
Thu
18
Fri
19
Sat
18
Arhivă Radio Chișinău