Maia Sandu, despre vizitele lui Plahotniuc la Moscova: Confirmă colaborarea cu Kremlinul în perioade premergătoare alegerilor din Republica Moldova
-
30 Iulie 13:13
Președinta Maia Sandu confirmă că Vlad Plahotniuc, a efectuat mai multe călătorii la Moscova, după ce The Insider a publicat o investigație în care relevă că acesta zburat la Moscova în iulie și octombrie 2024, la fel, în martie și aprilie 2025. El ar fi purtat negocieri directe cu Dmitri Kozak, șeful adjunct al administrației prezidențiale ruse, cu privire la revenirea sa pe scena politică din Republica Moldova. Șefa statului atrage atenția că aceste vizite s-au produs în special înaintea alegerilor din Moldova, transmite Radio Chișinău.
Potrivit unei investigații realizate de jurnaliștii de la The Insider, oligarhul Vladimir Plahotniuc a întreprins în ultimii doi ani vizite regulate în Federația Rusă, sub identități false, unde s-a întâlnit cu șeful adjunct al administrației prezidențiale ruse, Dmitri Kozak și alți oameni influenți de la Kremlin. Potrivit investigației, vizitele fostului lider al Partidului Democrat aveau scopul „revenirii lui în viața politică a R. Moldova”.
Președinta Maia Sandu confirmă că fostul lider al Partidului Democrat, Vlad Plahotniuc, a efectuat mai multe călătorii la Moscova. Șefa statului atrage atenția că aceste vizite s-au produs în special înaintea alegerilor din Moldova și confirmă colaborarea lui Plahotniuc cu Kremlinul.
„În raport cu vizitele în Federația Rusă, am avut și anterior informații care indicau spre acest lucru. Acum că s-a aflat lista tuturor actelor false și numelor false pe care le-a folosit, instituțiile au putut să verifice și cursele cu care Plahotniuc a mers la Moscova și respectiv este o confirmare în plus, nu doar despre colaborarea lui Plahotniuc cu Kremlinul, dar și despre aceste vizite, care s-au întâmplat și anul trecut înainte de alegeri, dar și anul acesta. Concluziile și le fac cetățenii noștri”, a declarat Maia Sandu.
În acest moment, este prematur să spunem dacă Plahotniuc va reveni sau nu pe scena politică din Rep.Moldova, a comentat analistul politic Ion Tăbârță. Expertul a subliniat că dacă vom avea o guvernare pro-europeană după alegeri, revenirea lui va fi practic imposibilă, însă dacă vom avea o guvernare pro-rusă, vor exista șanse ca acesta să se întoarcă în țară, dar nu va mai avea puterea pe care a avut-o anterior.
„Dacă el anterior a ajuns în a controla politic lucrurile în Republica Moldova și s-a poziționat ca un politician anti-rus sau asupra căruia Federația Rusă avea minimum influență, acum, dacă el va reveni în politică, el va fi sub influența Federației Ruse, ceea ce practic nu-i va permite să revină la puterea pe care a avut-o cândva”, a spus Ion Tăbârță.
De asemenea, Ion Tăbârță nu exclude că oligarhul ar putea avea legături cu anumite blocuri politice din R.Moldova, care vor participa la scrutinul parlamentar.
Vladimir Plahotniuc a fost reținut la Atena pe 22 iulie, alături de fostul deputat PD, Constantin Țuțu. Pe 29 iulie, Plahotniuc și-a exprimat consimțământul pentru extrădare în Republica Moldova. O cerere de extrădare au depus și autoritățile ruse, pe numele acestuia.

