Maia Sandu a mulțumit SUA pentru asistența acordată în depășirea crizei gazelor

  • 03 Noiembrie 2021 14:26
Maia Sandu a mulțumit SUA pentru asistența acordată în depășirea crizei gazelor

Președintele Maia Sandu a mulțumit Statelor Unite ale Americii (SUA) pentru asistența acordată în depășirea crizei gazelor. Potrivit agenției INFOTAG, despre aceasta șefa statului a scris miercuri pe Twitter.

"Mulțumim SUA pentru că ne-au fost alături în timpul crizei gazelor. Am fost în contact strâns cu partenerii noștri americani și sperăm să lucrăm împreună pentru a îmbunătăți rezistența sectorului nostru energetic. Mulțumim pentru sprijinul dumneavoastră", a scris Maia Sandu.

Maia Sandu a mulțumit SUA pentru asistența acordată în depășirea crizei gazelor



În același timp, ea nu a explicat care a fost asistența SUA în rezolvarea problemelor legate de aprovizionarea cu gaze a Republicii Moldova.

La un briefing de presă, săptămâna trecută, după ședința Consiliului Suprem de Securitate, Sandu a spus că "Moldova a apelat la partenerii de dezvoltare pentru ajutor", dar nu a numit Statele Unite printre aceștia.

"Nu suntem singuri. Am discutat subiectul acordării de asistență Moldovei cu președinții României, Poloniei, Germaniei, Azerbaidjanului. Am discutat despre acest subiect în timpul unei vizite recente în Austria, precum și cu conducerea Uniunii Europene. Mă bucur că avem această decizie recentă a Uniunii Europene despre alocarea unei donații de 60 mil. de euro care să susțină cetățenii Republicii Moldova pe termen scurt în fața acestei crize", a spus atunci președintele.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
22,18
Câțiva nori
Umiditate:61 %
Vint:2,99 m/s
Thu
20
Fri
21
Sat
21
Sun
22
Mon
25
Arhivă Radio Chișinău