Maia Sandu a efectuat o vizită la Bălți. A fost subliniată importanța sprijinirii cadrelor didactice

  • 30 Aprilie 21:20
Maia Sandu a efectuat o vizită la Bălți. A fost subliniată importanța sprijinirii cadrelor didactice

Președinta Maia Sandu a efectuat astăzi o vizită la Bălți, unde a continuat dialogul național despre siguranța copiilor în mediul online, alături de elevi și profesori.

În cadrul discuțiilor, tinerii au vorbit deschis despre riscurile din spațiul digital.

Astfel, dezbaterea a relevat nevoia de reguli clare și programe menite să îi sprijine în utilizarea internetului. Totodată, a fost subliniată importanța sprijinirii cadrelor didactice, pentru a putea valorifica noile tehnologii în procesul educațional.

De asemenea, șefa statului a mers și la Spitalul Clinic din Bălți, unde a abordat cu echipa medicală direcțiile de dezvoltare ale instituției în următorii ani, în vederea consolidării rolului spitalului de centru regional, capabil să ofere servicii medicale moderne și accesibile pentru locuitorii din nordul țării.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
27,52
Cer acoperit de nori
Umiditate:56 %
Vint:4,21 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
24
Sun
25
Mon
27
Arhivă Radio Chișinău