Maia Sandu: „Integrarea europeană este ancora noastră de siguranță în fața unui viitor incert”
-
22 Ianuarie 12:17
Președinta Maia Sandu a trasat prioritățile pentru anul 2026, subliniind necesitatea continuării reformelor pentru avansarea pe calea integrării europene. Șefa statului a menționat că integrarea europeană reprezintă o ancoră de siguranță pentru Republica Moldova într-un context regional incert.
Totodată, Maia Sandu a evidențiat că una dintre cele mai importante priorități rămâne sănătatea copiilor, care sunt adesea expuși riscurilor din mediul online.
Președinta a accentuat importanța consolidării instituțiilor statului, astfel încât acestea să devină mai eficiente, mai respectuoase față de cetățeni și mai responsabile în gestionarea banului public.
În discursul său, șefa statului a îndemnat cetățenii să rămână uniți și să se ghideze în viață după valori autentice, precum bunăcuviința, hărnicia, cinstea și grija față de semeni. Maia Sandu a subliniat că bunăstarea durabilă poate fi construită doar prin muncă cinstită, responsabilitate civică și respect reciproc. Declarațiile au fost făcute în cadrul conferinței de presă susținute de președinta Maia Sandu la Președinția Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.
„Trebuie să insistăm cu și mai multă râvnă pe integrarea europeană. Integrarea europeană este ancora noastră de siguranță în fața unui viitor incert. Întreaga clasă politică trebuie să înțeleagă că orice abatere de la acest drum ne pune în pericol libertatea, pacea și bunăstarea. Trebuie să ne consolidăm statul din interior, instituțiile trebuie să devină mai eficiente, mai respectuoase cu oamenii, mai chibzuite cu banul public. Dar cel mai important este că, indiferent ce decizii iau cei care sunt astăzi mari și puternici, noi toți să rămânem oameni. Să avem curajul de a nu renunța la valorile noastre. Dimpotrivă, să ne călăuzim mereu de valorile neamului nostru: bunăcuviința, hărnicia, cinstea și grija pentru aproapele nostru. Fiecare dintre noi contează în acest efort. Să ne facem în fiecare zi treaba la locul de muncă, pentru că doar prin muncă cinstită se poate construi bunăstare durabilă. Să ne plătim taxele și contribuțiile ca să putem construi școli pentru copiii noștri și să putem plăti pensii pentru bunicii noștri. Să arătăm respect unii altora și să nu întoarcem capul la nevoile celor din jur, să nu consumăm mai mult decât avem nevoie, să economisim energie, să evităm risipa de orice fel. Să ne îngrijim de sănătatea noastră și să ne protejăm apele și pădurile, să ne concentrăm pe ceea ce contează cu adevărat, pe ceea ce este trainic, pe ceea ce lăsăm în urmă. Să nu uităm că înaintașii noștri au trecut și ei prin vremuri complicate și au rezistat cu demnitate, cu capul sus. Cu aceeași demnitate, cu aceeași busolă morală, dacă vreți, mergem înainte și noi. Să ne păstrăm încrederea fără a ne amăgi, să fim vigilenți fără a trăi cu frică”, spune Maia Sandu.

