Maia Pîrcălab este noul membru al Consiliului de administrație al Fondului de garantare a depozitelor

  • 19 Februarie 13:17
Maia Pîrcălab este noul membru al Consiliului de administrație al Fondului de garantare a depozitelor

Parlamentul Republicii Moldova a numit-o astăzi pe Maia Pîrcălab în funcția de membră a Consiliului de administrație al Fondului de garantare a depozitelor în sistemul bancar, pentru un mandat de cinci ani.

Candidatura Maiei Pîrcălab a fost propusă de Banca Națională a Moldovei (BNM), după ce mandatul lui Ion Burlea a expirat la 7 februarie 2026.

Maia Pîrcălab este de profesie jurist și activează la BNM din 2017, conducând Departamentul Reglementare și Autorizare.

Conform legislației, Consiliul de administrație al Fondului este alcătuit din cinci membri, dintre care doi sunt propuși de BNM. Membrii sunt numiți de Parlament prin hotărâre adoptată cu votul majorității deputaților prezenți, având rolul de a administra și supraveghea funcționarea Fondului, asigurând protecția depozitelor în sistemul bancar.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Un pământ și două ceruri cu Ana Bantoș
Meteo Chișinău
26,29
Cer acoperit de nori
Umiditate:59 %
Vint:3,06 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
24
Sun
25
Mon
27
Arhivă Radio Chișinău