Luptătorii moldoveni au obținut două medalii la campionatele mondiale universitare de lupte de la Çorum

• 28 Octombrie 2016 10:04

Luptătorii moldoveni au obținut două medalii în primele două zile de concurs la campionatele mondiale universitare de lupte care se desfășoară la Çorum, Turcia.

La lupte libere, Mihai Sava (65 kg) a cucerit medalia de argint, iar Alexandr Romanov la același stil liber (125 kg) a intrat în posesia medaliei de bronz.

Între primii opt în categoriile lor de greutate s-au mai situat Gheorghe Statov (61 kg, locul 5), Egor Olar (97 kg, locul 5) și Anatolie Buruian (57 kg, locul 7).

Lotul național la campionatele mondiale universitare este compus din 12 sportivi, inclusiv 7 – la lupte libere, 4 – la lupte greco-romane și o sportivă – la lupte feminine.