Luminița Pișcoran a devenit campioană europeană la biatlon

• 29 Ianuarie 2015 17:13

Biatlonista Luminița Pișcoran, în vârstă de 26 de ani, a câștigat astăzi medalia de aur în proba individuală 15 kilometri din cadrul Campionatelor Europene de la Otepaa, Estonia, informează GSP.

Pișcoran a fost urmată în clasament de austriaca Christina Rieder, la 20 de secunde și șase zecimi, care a avut doar trei focuri ratate, și rusoaica Ekaterina Iurlova, la 47 de secunde și 5 zecimi, care a ratat de șapte ori ținta.

Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 29, cu opt focuri ratate, la 4 minute, 39 de secunde și trei zecimi de Pișcoran.

La această ediție a Campionatelor Europene nu participă niciuna dintre sportivele aflate în primele 30 de locuri ale clasamentului general al Cupei Mondiale, precum finlandeza Kaisa Makarainen, ocupanta primei poziții, bielorusa Daria Domraceva, locul 2, sau ucraineanca Vali Semerenko, aflată pe locul trei în ierarhia mondială.