Lotul național al Republicii Moldova a cucerit 9 medalii la Jocurile Europene Paralimpice de tineret

• 25 Iunie 17:30

Lotul național paralimpic al Republicii Moldova a cucerit nouă medalii la Jocurile Europene Paralimpice de tineret care au fost găzduite de orașul Brno din Cehia. Cea mai bună evoluție a avut-o Victoria Rotaru, care s-a clasat pe locul întâi la para-atletism, în probele de aruncarea greutății și aruncarea mingii de 150 g, transmite IPN.

Tot la probele de aruncarea greutății și aruncarea mingii de 150 g, pe locul doi s-a clasat sportiva Alexandra Cerchez. Eva Osadceaia a cucerit medalia de argint la proba de înot stil liber, pe distanța de 50 m și medalia de bronz la înot pe spate pe distanța de 100 m.

Pe tabloul masculin la para-atletism s-a remarcat Maxim Ciobanu, care s-a impus în concursul de aruncarea greutății. Vladimir Șamanov a ocupat locul întâi la alergări pe distanța de 100 m, iar Adrian Zabulica a cucerit medalie de argint în proba de aruncarea greutății.