Lilian Carp: Spălarea banilor reprezintă o amenințare directă la adresa securității statului

  • 23 Decembrie 2025 15:17
Lilian Carp: Spălarea banilor reprezintă o amenințare directă la adresa securității statului

Spălarea banilor reprezintă o amenințare directă la adresa securității statului, a declarat președintele Comisiei parlamentare pentru securitate națională, după examinarea unei evaluări ex-post a cadrului normativ din domeniul prevenirii și combaterii spălării banilor, realizată cu sprijinul Elveției, transmite Radio Chișinău.

Evaluarea a vizat eficiența Strategiei naționale de prevenire și combatere a spălării banilor și finanțării terorismului pentru perioada 2020–2025, precum și impactul cadrului legislativ asupra autorităților de control, sectorului financiar și entităților raportoare.

„Spălarea banilor reprezintă o amenințare fundamentală la adresa integrității  sistemului financiar și a securității naționale a Republicii Moldova. Fluxurile de bani ilicite pot să afecteze grav atât stabilitatea financiară, cât stabilitatea politică, pentru că cei care sunt implicați în spălări de bani pot finanța anumite acțiuni ilegale politice, precum este cumpărarea voturilor și prejudicierea propriu-zisă a procesului politic de Republica Moldova”, spune Președintele Comisiei securitate națională, Lilian Carp.

Potrivit experților, legislația actuală a redus fenomenul spălării banilor cu aproximativ 60%, însă sunt necesare modificări urgente, în special în domeniul criptomonedelor și al supravegherii organizațiilor non-profit.

Deși legislația este în mare parte aliniată standardelor internaționale, persistă vulnerabilități în monitorizarea activelor virtuale, controlul profesiilor liberale și schimbul de date între instituțiile naționale și partenerii internaționali.

Concluziile evaluării vor fi utilizate pentru elaborarea unei noi strategii naționale pentru perioada 2026–2030, care urmează să fie prezentată Parlamentului până în februarie, în pregătirea evaluării Republicii Moldova de către organismul regional MONEYVAL al Consiliului Europei, programată pentru 2028.

 

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
18,85
Nori împrăștiați
Umiditate:70 %
Vint:4,67 m/s
Fri
21
Sat
21
Sun
23
Mon
22
Tue
24
Arhivă Radio Chișinău