Liga Campionilor: Shalke-04-Real Madrid, scor 1-6, Galatasaray-Chelsea, scor 1-1

• 27 Februarie 2014 10:10

Real Madrid este ca și calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce a câștigat aseară în Germania cu un categoric 6-1 în fața echipei Shalke-04.

Cristiano Ronaldo, Karim Benzema și Gareth Bale au reușit câte o dublă, iar golul nemților a fost marcat în prelungiri de Huntelaar. Tot ieri, Galatasaray a jucat la egalitate pe teren propriu cu Chelsea, scor 1-1.

Din cele opt meciuri jucate în optimi, șase s-au încheiat cu victoria oaspeților, unu s-a terminat nedecis și doar o partidă a fost câștigată de gazde, Olympiakos – Manchester United, scor 2-0.

Toate cele trei echipe spaniole prezente în optimi – Barcelona, Real și Atletico Madrid – au repurtat victorii. Niciunul dintre cele patru cluburi engleze din această fază n-a reușit să se impună: Arsenal, Manchester City și Manchester United au suferit înfrângeri, iar Chelsea a făcut doar egal.