Lenin, demolat la Dondușeni

  • 16 Iulie 2012 10:05
Lenin, demolat la Dondușeni

Monumentul liderului bolșevic Vladimir Lenin de la Dondușeni a fost demolat în noaptea de sâmbătă spre duminică, transmite portalul arena.md.

Potrivit localnicilor, monument a fost doborât de un tractor, iar o decizie în acest sens a fost adoptată vineri, 13 iulie, de Consiliul Dondușeni. Monumentul lui Lenin din Dondușeni a fost vandalizat de mai multe ori. În luna martie statuia a rămas fără cap, la scurt timp, însă, monumentul a fost resataurat.

Potrivit Agenției de Inspectare și Restaurare a Monumentelor, în Republica Moldova există cel puțin 13 monumente ale liderului bolșevic.

Parlamentul Republicii Moldova a condamnat la ultima sa ședință crimele regimului totalitar comunist și a interzis utilizarea în scopuri politice a simbolurilor și ideologiei comuniste. Hotărârea Legislativului de la Chișinău nu precizează dacă se referă și la monumentele din perioada URSS.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
29,67
Câțiva nori
Umiditate:49 %
Vint:3,36 m/s
Wed
23
Thu
24
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău