Judo: Asley Gonzalez a câștigat prima sa medalie pentru România, argint la turneul Grand Slam de la Paris

• 17 Octombrie 2021 20:16

Sportivul de origine cubaneză Asley Gonzalez a câștigat prima sa medalie pentru România, argint la cat. 100 kg, duminică, la turneul de judo Grand Slam de la Paris, transmite Agerpres.

Gonzalez, fost campion mondial, a fost învins în finală prin ippon de rusul Arman Adamian, medaliat cu aur la Jocurile Europene din 2019 și vicecampion european în 2020.

Asley Gonzalez, naturalizat recent, l-a învins în optimi pe Dario Kurbjeweit Garcia (Germania), în sferturi a trecut de georgianul Onise Saneblidze, iar în semifinale a câștigat în fața olandezului Simeon Catharina.

Catharina și Saneblidze au obținut medaliile de bronz.

Alexandru Raicu a câștigat medalia de bronz la cat. 73 kg, sâmbătă, la Paris.

La turneu s-au aliniat 281 de judoka din 45 de țări, 164 la masculin și 117 la feminin.