Judecător atacat în timpul unui proces civil. CSM a luat măsuri
-
26 August 19:29

Un magistrat a fost atacat în timpul examinării unei cereri privind emiterea unei ordonanțe de protecție. A fost rănit și un participant la proces, care a fost spitalizat ulterior, a precizat Consiliul Superior al Magistraturii. CSM a anunțat că au fost întreprinse toate măsurile necesare pentru diminuarea efectelor imediate și prevenirea unor situații similare pe viitor, transmite IPN.
Incidentul s-a produs pe 22 august, în sediul Judecătoriei Chișinău din Centru. Magistratul a fost atacat de persoana în privința căreia a fost emisă ordonanța.
Consiliul Superior al Magistraturii a condamnat acest atac și a declarat că se pronunță împotriva violențe împotriva judecătorilor și persoanelor aflate în exercițiul funcțiunii judiciare. CSM a reiterat importanța organizării și funcționării eficiente a poliției judecătorești, îmbunătățirii infrastructurii instanțelor și asigurării accesului controlat în sediile instanțelor, se menționează în comunicatul CSM.
Recent, la sediul Centru al Judecătoriei Chișinău a avut loc o ședință cu reprezentanții Cancelariei de Stat, în urma căreia s-a decis instalarea unui sistem unic de acces. Au fost montate camere de supraveghere și urmează să fie instalate detectoare de metale la intrare.