Judecătoarea Ana Cucerescu a promovat evaluarea externă

  • 07 Aprilie 11:40
Judecătoarea Ana Cucerescu a promovat evaluarea externă

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a acceptat raportul Comisiei Vetting privind evaluarea externă a judecătoarei Ana Cucerescu de la Judecătoria Chișinău, candidat la funcția de judecător la Curtea Supremă de Justiție.

Decizia a fost luată în cadrul ședinței plenare de astăzi, în urma examinării raportului prezentat de Comisia de evaluare externă. În urma deliberărilor, membrii CSM au constatat că magistrata a promovat procesul de vetting, comunică MOLDPRES.

Procesul de evaluare externă a magistraților face parte din reforma sistemului de justiție și are drept scop consolidarea integrității, transparenței și responsabilității în sistemul judecătoresc din Republica Moldova.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Știri* Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
22,74
Cer senin
Umiditate:70 %
Vint:1,77 m/s
Sun
26
Mon
28
Tue
29
Wed
26
Thu
26
Arhivă Radio Chișinău