Jocurile Europene | Sportiva din România, Laura Coman, a cucerit medalia de aur în proba de pușcă aer comprimat

• 24 Iunie 2019 14:05

Sportiva română Laura Georgeta Coman a cucerit medalia de aur în proba de pușcă aer comprimat 10 m, luni, în concursul de tir sportiv din cadrul Jocurilor Europene de la Minsk, potrivit Agerpres.

Coman, campioana europeană la această probă și portdrapelul României la ceremonia de deschidere de vineri seara, a ocupat primul loc în finală, cu 251,3 puncte, un nou record al competiției, urmată de elvețianca Nina Christen, 250 puncte, și cehoaica Nikola Mazurova, 228,7 puncte.

Laura Coman ocupase locul 5 în calificări. Roxana Georgiana Sidi a ocupat locul 13 în calificări, cu 624,9 puncte, în condițiile în care ultima calificată (locul 8) a avut 625,6 puncte.

La masculin, Alin Moldoveanu, campionul olimpic din 2012, a ratat calificarea în finală, după ce a terminat pe locul 25 în calificări (623,2 puncte), la peste 4 puncte de ultimul calificat.

România cucerise până acum trei medalii la Minsk, toate de bronz și toate la sambo, prin Daniela Poroineanu (cat. 56 kg), Anda Mihaela Vâlvoi (cat. 64 kg) și Alina-Petronela Păunescu (cat. +80 kg).

România participă cu 123 de sportivi la Jocurile Europene de la Minsk, programate între 21 și 30 iunie. Reprezentanții României vor concura la toate cele 15 sporturi și discipline sportive din program: atletism, baschet 3x3, badminton, box, ciclism, fotbal pe plajă, gimnastică - artistică, aerobică și ritmică, judo, kaiac-canoe, lupte - feminin, libere și greco-romane, sambo, tenis de masă, tir sportiv și tir cu arcul.

Rezultatele obținute la atletism, badminton, ciclism, judo, karate, tenis de masă, tir cu acul și tir sportiv contează pentru calificarea la Jocurile Olimpice - Tokyo 2020.