Indemnizația unică la nașterea copilului va fi majorată cu 609 lei și va constitui 10 086 de lei

  • 29 Decembrie 2021 15:40
Indemnizația unică la nașterea copilului va fi majorată cu 609 lei și va constitui 10 086 de lei

Indemnizația unică la nașterea copilului a fost majorată cu 609 lei. Un project de hotărâre în acest sens a fost aprobat de miniștri, la ședința de astăzi a Guvernului.

Astfel, la nașterea copilului, părinții vor primi o indemnizație de 10 086 de lei, anterior aceasta fiind de 9459 de lei.

Potrivit proiectului de lege, în anul 2022 de indemnizația unică la nașterea copilului vor beneficia peste 36 de mii de copii.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
31,07
Cer fragmentat
Umiditate:23 %
Vint:1,76 m/s
Tue
25
Wed
23
Thu
24
Fri
23
Sat
20
Arhivă Radio Chișinău