Incendii în Rîșcani și Anenii Noi. O persoană a decedat, iar alte două s-au intoxicat cu monoxid de carbon
-
03 Octombrie 12:00

O persoană a decedat, iar alte două persoane au suferit intoxicație cu monoxid de carbon, în urma unor incendii produse noapte trecută.
Primul caz a fost înregistrat într-o locuință din satul Dămășcani, raionul Rîșcani. Angajații IGSU au reușit lichidarea incendiului la miezul nopții, care a distrus o casă de locuit. O femeie în vârstă de 49 de ani și fiul acesteia, de 28 de ani, care au suferit intoxicație cu monoxid de carbon au fost preluate în stare gravă de către echipajul medical de urgență și transportate la Spitalul Raional Rîșcani, pentru îngrijiri specializate.
Un alt incendiu a fost raportat într-o casă din localitatea Chirca, raionul Anenii Noi. În timpul operațiunilor de lichidare a flăcărilor de către pompieri a fost depistat cadavrul unui bărbat, care se presupune că a primit intoxicație cu produse ale arderii.
Cauzele și circumstanțele producerii incendiilor urmează a fi stabilite de specialiști.
Potrivit datelor statistice, de la începutul anului 2025 au fost înregistrate 1373 de incendii, în urma cărora 78 de persoane au decedat.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență îndeamnă populația să respecte regulile antiincendiare, pentru evitarea producerii situațiilor de risc.