Încă 114 persoane s-au vindecat de COVID-19 și au fost externate pe parcursul zilei de ieri, 5 mai

  • 06 Mai 2020 11:17
Încă 114 persoane s-au vindecat de COVID-19 și au fost externate pe parcursul zilei de ieri, 5 mai

Încă 114 persoane s-au vindecat de COVID-19 și au fost externate pe parcursul zilei de ieri. În total, până acum, s-au vindecat 1658 de persoane.

Totodată, 227 de pacienți contaminați sunt în stare gravă, 26 dintre aceștia fiind conectați la aparate de respirație artificială. Starea de sănătate a 439 de persoane infectate este de gravitate medie, restul fiind în stare satisfăcătoare.

Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale informează că din numărul total de 4363 de persoane confirmate până acum cu COVID-19, 1074 sunt lucrători medicali, dintre care: medici – 250, asistenți medicali – 390, felceri – 61, paramedici – 1, farmaciști – 17, iar 345 de persoane fac parte din personalul auxiliar. 

COVID-19 a provocat în Republica Moldova 140 de decese.    

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
29,4
Cer acoperit de nori
Umiditate:38 %
Vint:0,89 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
23
Sun
24
Arhivă Radio Chișinău