Igor Grosu, despre propunerea instituirii stării de urgență: „Trebuie să oferim flexibilitate pentru a acționa rapid”

  • 24 Martie 19:20
Igor Grosu, despre propunerea instituirii stării de urgență: „Trebuie să oferim flexibilitate pentru a acționa rapid”

Instituirea stării de urgență este determinată de necesitatea de a oferi flexibilitatea autorităților de a acționa rapid, de a mobiliza resursele într-o procedură accelerată și a proteja cetățenii. Opinia a fost exprimată de președintele Parlamentului, Igor Grosu, înainte de începutul ședinței Legislativului în care este examinată hotărârea privind declararea stării de urgență în sectorul energetic, ca urmare a bombardamentelor rusești asupra infrastructurii energetice din Ucraina, care au dus la deconectarea liniei electrice Isaccea-Vulcănești.

„Este urmare a bombardamentului barbar al Federației Rusiei asupra infrastructurii critice civile din statul vecin, infrastructură de care depinde și Ucraina, și Republica Moldova. Pe parcursul nopții s-a evaluat, s-a stabilit cât e de mare dauna. Colegii au evaluat și au propus că e nevoie de instituit această stare de urgență în energetică”, a declarat Igor Grosu, transmite Moldpres.

Președintele Parlamentului a subliniat că acțiunile care urmează a fi implementate țin de mobilizarea resurselor într-o procedură mai accelerată, angajarea operatorilor pentru desfășurarea lucrărilor de reparație și instituirea necesității consumului rațional de resurse energetice.

„Sunt acțiuni care trebuie să le faci foarte repede, să coordonezi cu partea română, cu partea ucraineană, cu Comunitatea Europeană. Trebuie să dăm flexibilitate Comisiei Situației Excepționale pentru a acționa rapid”, a punctat Igor Grosu.

Igor Grosu a menționat că în cazul în care va fi înregistrat deficit de electricitate în orele de vârf, atunci „probabil va fi nevoie de livrat etapizat energie electrică”. Totodată, oficialul a dat asigurări că pentru ziua de joi, 25 martie, consumul de electricitate este asigurat.

Speakerul Igor Grosu a îndemnat cetățenii să consume rațional resursele energetice.

Premierul Alexandru Munteanu a prezentat astăzi în Parlament propunerea de instituire a stării de urgență în sectorul energetic pentru o perioadă de 60 de zile. Oficialul a subliniat că măsura este necesară și va permite autorităților să acționeze rapid, să fie evitate blocajele și să fie protejați cetățenii.

Tags

Alte Noutati

LIVE: La minut
Meteo Chișinău
29,33
Câțiva nori
Umiditate:46 %
Vint:3,4 m/s
Wed
23
Thu
24
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău