Igor Dodon s-a întâlnit cu ambasadorii țărilor membre ale Uniunii Europene

  • 27 Ianuarie 2017 14:49
Igor Dodon s-a întâlnit cu ambasadorii țărilor membre ale Uniunii Europene

În ajunul vizitei sale la Bruxelles, președintele Igor Dodon, s-a întâlnit astăzi cu ambasadorii țărilor membre ale Uniunii Europene, acreditați la Chișinău.

Într-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook, Igor Dodon anunță că a făcut, cu această ocazie un schimb de opinii în legătură cu situația politică din Republica Moldova, implementarea Acordului de Asociere cu Uniunea Europeană, dar și despre „deficiențele acestuia”. De asemenea, potrivit lui Dodon, a fost discutat și subiectul vizitei sale la Bruxelles, pe 6-7 februarie.

El își anunță intenția de a convoca astfel de întâlniri lunar și mai spune că o reuniune similară, dar cu ambasadorii statelor din fost URSS, ar urma să se desfășoare în timpul apropiat.

Amintim că, în cadrul recentei sale vizite la Moscova, Igor Dodon a declarat că acordul de Asociere cu Uniunea Europeană ar fi dezavantajos Republicii Moldova.

Marți, când s-a întâlnit cu ambasadorul Uniunii Europe la Chișinău, Pirkka Tapiola, președintele Dodon i-a transmis diplomatului european proiectul unui Memorandum privind cooperarea dintre Comisia Economică Eurasiatică și Republica Moldova. De asemenea, el i-a cerut lui Pirkka Tapiola să-i organizeze la Bruxelles o întâlnire cu cundurea NATO, căreia a declarat anterior că-i va cere să recunoască neutralitatea Republicii Moldova.

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
29,99
Cer fragmentat
Umiditate:42 %
Vint:1,75 m/s
Tue
24
Wed
23
Thu
23
Fri
21
Sat
18
Arhivă Radio Chișinău