Alegeri 2016 | Igor Dodon amenință că va scoate lumea în stradă
-
05 Octombrie 2016 18:44
Candidatul PSRM la șefia statului, Igor Dodon, amenință cu proteste violente dacă se va încerca scoaterea sa din cursa prezidențială. Declarații în acest sens au fost făcute în cadrul emisiunii „Pahomi” de la postul de televiziune „Realitatea TV”, transmite IPN.
„Îi preîntâmpin că le sar papucii. Pentru mine au semnat cinci sute de mii de cetățeni. Toți vor veni la Chișinău să protesteze. Așa că să nu se joace cu focul și să ne excludă din campane”, a declarat fruntașul socialist.
Igor Dodon a mai spus că nu se va retrage din campania electorală oricare ar fi presiunile și s-a arătat convins că va câștiga cursa pentru șefia statului. “Eu îmi respect cuvântul, nu voi pleca. Peste 40 la sută din alegători deja sunt gata să mă voteze”, a spus candidatul PSRM.
Candidata Maia Sandu, președinta PAS, a solicitat Comisiei Electorale Centrale să verifice proveniența resurselor financiare ale PSRM, după ce RISE Moldova a publicat săptămâna trecută o investigație potrivit căreia Igor Dodon ar fi finanțat de către o companie offshore.

