Handbal feminin: România a învins Croația și s-a calificat în grupele principale la EURO 2016

• 09 Decembrie 2016 20:16

Naționala feminină de handbal a României a învins formația Croației cu scorul de 31-26 (15-13), vineri, la Helsingborg, în ultimul său meci din Grupa D a Campionatului European din Suedia, și s-a calificat în grupele principale la EURO 2016.

Tricolorele au obținut a doua lor victorie în Suedia și vor intra în grupa principală cu două puncte.

După un debut echilibrat de meci, Croația a reușit trei goluri consecutive și s-a desprins la 6-3 (min. 9). Selecționerul Ambros Martin a cerut timeout și rezultatul s-a văzut imediat, România marcând cinci goluri la rând și trecând în avantaj, 8-6 (16). România s-a desprins la trei goluri (22), 11-8, iar la pauză a intrat cu un avans de două goluri, 15-13.

În repriza secundă, România s-a desprins la cinci goluri, 19-14 (38), însă meciul nu era jucat, iar Croația a revenit și s-a apropiat la două goluri, 21-19 (44). Naționala noastră a avut o perioadă foarte fastă de joc, în apărare și atac, marcând de cinci ori la rând, iar scorul a ajuns la 26-19 (49). România a abordat finalul de meci fără emoții, selecționerul iberic permițând să introducă și jucătoare mai puțin utilizate.

În celălalt meci al grupei, Norvegia va înfrunta Rusia (21,45). România, Norvegia și Rusia s-au calificat în grupele principale, iar Croația a fost eliminată din competiție.