Halterofila Concordia Butnari a cucerit medalia de bronz la campionatele europene de juniori și tineret

• 28 Septembrie 2021 09:29

Halterofila Concordia Butnari a cucerit medalia de bronz la campionatele europene de juniori și tineret (Under 23) care se desfășoară în orașul Rovaniemi din Finlanda.

Evoluând în categoria de greutate 45 kg (U23), sportiva din Rep. Moldova s-a clasat pe locurile 3 în ambele exerciții, cu rezultatul de 55 kg la smuls și 68 kg la aruncat.

La categoria de greutate 59 kg (U23), Maria Scripcenco a ocupat locul 6 cu un total de 169 kg (73 + 96).

În concursul sportivilor sub 23 de ani urmează să mai participe șase halterofili din Rep. Moldova, inclusiv Elena Cîlcic și Marin Robu, participanți la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Totodată, la juniori sunt înscriși în competiție cinci halterofili moldoveni.