Guvernul nu a reușit să ajungă la consens cu FMI

  • 30 Ianuarie 2014 18:18
Guvernul nu a reușit să ajungă la consens cu FMI

Misiunea Fondului Monetar Internațional care s-a aflat la Chișinău în ultimele două săptămâni a plecat joi, 30 ianuarie, din Republica Moldova fără a ajunge la consens cu autoritățile în privința unui nou program de finanțare.

Surse din cadrul Guvernului au comunicat postului nostru de radio că discuțiile pe marginea acestui subiect vor continua la telefon.

Astăzi se va întruni Consiliul Coaliției Pro-Europene pentru a discuta acest subiect. Presa a scris că principalele divergențe țin de revenirea la TVA de 8% în agricultură.

Premierul Iurie Leancă se declara încrezător acum dpuă săptămâni că guvernul va ajunge la un acord cu Fondul în privința unui nou program.

Amintim că Republica Moldova a ratat și ultima tranșă, în valoare de 76 de milioane de dolari, din fostul program cu FMI din cauza unor hotărâri ale fostului guvern în timpul crizei politice din primele luni ale anului trecut, care a dus și la demiterea executivului.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Deschis în week-end
Meteo Chișinău
28,81
Cer senin
Umiditate:45 %
Vint:3,79 m/s
Sun
26
Mon
25
Tue
23
Wed
18
Thu
19
Arhivă Radio Chișinău