Guvernul de la București a început pregătirile administrative pentru preluarea de către România a președinției Uniunii Europene

  • 24 Octombrie 2016 13:37
Guvernul de la București a început pregătirile administrative pentru preluarea de către România a președinției Uniunii Europene

Guvernul român a început pregătirile administrative pentru preluarea de către România a Președinției Uniunii Europene, la 1 ianuarie 2019, a anunțat premierul Dacian Cioloș, care participă la o reuniune pe această temă la București.

Șeful Guvernului a spus că a stabilit o unitate de lucru la Cancelaria premierului, în jurul căreia va fi construită echipa românească pentru președinția blocului comunitar.

Dacian Cioloș a subliniat că vor trebui gestionate câteva mii de reuniuni de grupuri de lucru și diferite comisii tehnice de specialitate în cadrul Consiliului Uniunii, iar pentru aceasta este nevoie de oameni foarte bine pregătiți - transmite Radio România Actualități.

RRA amintește că România va avea președinția Uniunii după finalizarea negocierilor privind Brexit și în perioada electorală pentru alegerile parlamentare europene.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Confluențe Românești cu Radio România Internațional
Meteo Chișinău
33,29
Cer fragmentat
Umiditate:11 %
Vint:0,45 m/s
Fri
25
Sat
24
Sun
24
Mon
25
Tue
22
Arhivă Radio Chișinău