Germania se așteaptă ca UE să impună Chinei sancțiuni legate de nerespectarea drepturilor omului

  • 15 Martie 2021 15:40
Germania se așteaptă ca UE să impună Chinei sancțiuni legate de nerespectarea drepturilor omului

Germania se așteaptă ca Uniunea Europeană să accepte instituirea unor sancțiuni legate de nerespectarea drepturilor omului împotriva Chinei, a declarat luni ministrul de externe, Heiko Maas, la Berlin.

Potrivit diplomaților, UE urmează să sancționeze patru oficiali chinezi și o entitate - cu interdicții de călătorie și înghețarea activelor - începând cu data de 22 martie, pentru încălcări ale drepturilor omului în cadrul minorității musulmane uigure din China. "Da, cred că va exista un acord", a spus dl Maas când a fost întrebat dacă el crede că vor fi impuse sancțiuni.

"Cu sancțiunile pentru nerespectarea drepturilor omului am creat o oportunitate de a pedepsi aceste abuzuri și, în mod evident, dorim să folosim acest instrument", a adăugat el.

Sursa: RADOR

Tags

Alte Noutati

LIVE: De la ABC la BAC
Meteo Chișinău
28,38
Câțiva nori
Umiditate:46 %
Vint:2,96 m/s
Sun
22
Mon
23
Tue
23
Wed
24
Thu
23
Arhivă Radio Chișinău