Gala Oscar 2024. "Oppenheimer" a fost desemnat cel mai bun film, cu șapte statuete în total. Lista completă a câștigătorilor

  • 11 Martie 08:09
Gala Oscar 2024.

"Oppenheimer", produs de Emma Thomas, Charles Roven și Christopher Nolan, a câștigat cel mai râvnit premiu la cea de-a 96-a ediție a galei Premiilor Oscar, găzduită de Jimmy Kimmel, care a avut loc la Los Angeles. Christopher Nolan, Emma Stone, Cillian Murphy, Robert Downey Jr., Da'Vine Joy Randolph și Billie Eilish și Finneas O'Connell s-au numărat printre cei premiați.

Lista completă a nominalizărilor și câștigătorilor:

Cel mai bun film: „American Fiction”, „Anatomy of a Fall”, “Barbie”, „The Holdovers”, „Killers of the Flower Moon”, „Maestro”, “Oppenheimer” (câștigător), „Past Lives”, „Poor Things”, „The Zone of Interest”

Cel mai bun regizor: Justine Triet - „Anatomy of a Fall”, Martin Scorsese - „Killers of the Flower Moon”, Christopher Nolan - „Oppenheimer” (câștigător), Yorgos Lanthimos - „Poor Things”, Jonathan Glazer - „The Zone of Interest” 

Cea mai bună actriță: Annette Bening - „Nyad”, Lily Gladstone - „Killers of the Flower Moon”, Sandra Hüller - „Anatomy of a Fall”, Carey Mulligan - „Maestro”, Emma Stone - „Poor Things” (câștigătoare)

Cel mai bun actor: Bradley Cooper - „Maestro”, Colman Domingo - „Rustin”, Paul Giamatti - „The Holdovers”, Cillian Murphy - „Oppenheimer” (câștigător), Jeffrey Wright - „American Fiction” 

Cea mai bună actriță în rol secundar: Emily Blunt - “Oppenheimer”, Danielle Brooks - “The Color Purple”, America Ferrera - “Barbie”, Jodie Foster - “Nyad”, Da’Vine Joy Randolph - “The Holdovers” (câștigătoare), Jodie Foster - "Nyad"

Cel mai bun actor în rol secundar: Sterling K. Brown - “American Fiction” , Robert DeNiro - “Killers of the Flower Moon”, Robert Downey Jr. - “Oppenheimer” (câștigător), Ryan Gosling - “Barbie”, Mark Ruffalo - “Poor Things” 

Cel mai bun scenariu original: „Anatomy of a Fall” (câștigător), „The Holdovers”, „Maestro”, „May December”, „Past Lives”

Cel mai bun scenariu adaptat: „American Fiction” (câștigător), „Barbie”, „Oppenheimer”, „Poor Things”, „The Zone of Interest”

Cel mai bun lungmetraj internațional: „Io Capitano” (Italia), „Perfect Days” (Japonia), „Society of the Snow” (Spania), „The Teacher’s Lounge” (Germania), „The Zone of Interest” (Marea Britanie) - câștigător

Cel mai bun lungmetraj de animație: „The Boy and the Heron” (câștigător), „Elemental”, „Nimona”, „Robot Dreams”, „Spider-Man: Across the Spider-Verse”  

Cel mai bun lungmetraj documentar: „Bobi Wine: The People’s President”, „The Eternal Memory”, „Four Daughters”, „To Kill a Tiger”, „20 Days in Mariupol” (câștigător)

Cea mai bună imagine: „El Conde”, „Killers of the Flower Moon”, „Maestro”, „Oppenheimer” (câștigător), „Poor Things”

Cel mai bun montaj: „Anatomy of a Fall” , „The Holdovers”, „Killers of the Flower Moon”, „Oppenheimer” (câștigător), „Poor Things” 

Cel mai bun sunet: „The Creator”, „Maestro”, „Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One”, „Oppenheimer”, „The Zone of Interest” (câștigător)

Cele mai bune efecte vizuale: „The Creator”, „Godzilla Minus One” (câștigător), „Guardians of the Galaxy: Vol. 3”, „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”, „Napoleon”

Machiaj și coafură: „Golda”, „Maestro”, „Oppenheimer”, „Poor Things” (câștigător), „Society of the Snow”

Cele mai bune costume: „Barbie”, „Killers of the Flower Moon”, „Napoleon”, „Oppenheimer”, „Golda”, „Poor Things” (câștigător)

Coloană sonoră: Laura Karpman - „American Fiction”, John Williams - „Indiana Jones and the Dial of Destiny”, Robbie Robertson - „Killers of the Flower Moon”, Ludwig Göransson - „Oppenheimer” (câștigător), Jerskin Fendrix - „Poor Things”

Cântec original: „The Fire Inside” (Flamin’ Hot), „I’m Just Ken” (Barbie), „It Never Went Away” (American Symphony), „Wahzhazhe (A Song For My People)” (Killers of the Flower Moon), „What Was I Made For?” Barbie (câștigător)

Scenografie: „Barbie”, „Killers of the Flower Moon”, „Napoleon”, „Oppenheimer”, „Poor Things” (câștigător)

Cel mai bun scurtmetraj live-action: „The After”, „Invincible”, „Night of Fortune”, „Red, White and Blue”, „The Wonderful Story of Henry Sugar” (câștigător)

Cel mai bun scurtmetraj de animație: „Letter to a Pig” , „Ninety-Five Senses”, „Our Uniform”, „Pachyderme”, „War is Over! Inspired by the Music of John & Yoko” (câștigător)

Cel mai bun scurtmetraj documentar: „The ABCs of Book Banning”, „The Barber of Little Rock”, „Island in Between”, „The Last Repair Shop” (câștigător), „Nǎi Nai & Wài Pó”


Tags

Alte Noutati

LIVE: Colectia de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
19,24
Cer senin
Umiditate:48 %
Vint:3,09 m/s
Tue
17
Wed
18
Thu
18
Fri
19
Sat
22
Arhivă Radio Chișinău